Antra Aizupiete

Hatha joga

Pirmdienās, plkst. 10:00 un 19:00

 1. Kā nonācāt līdz jogai savā dzīvē? 

Pienāca viens brīdis dzīvē, kad gribēju sevī kaut ko mainīt. Cilvēks veidojās tad, kad saskaras ar daudz ciešanām, slimībām un neapmierinātību ar sevi. Arī man tāds posms bija. Es lēnām meklēju atbildes uz jautājumiem. Joga ir viens no veidiem kā palīdzēt savai veselībai. Izklausīsies neticami, bet man tā sakārtoja ķermeni, ienesa mieru, sniedza man gandarījumu un prieku dzīvot. Man šīs zināšanas atnāca īstajā laikā un vietā. Pabeidzu Jogas skolu Maskavā, sāku apmeklēt Sadhguru un Mooji lekcijas pasaulē. Gaismas nesēju ir daudz, bet svarīgi to atrast katram pašam. Bija viens brīdis, kad varēju ar iegūto dalīties. Esmu pedagogs pēc specialitātes un aicinājuma, tā arī tas viss sākās. Esmu studējusi vēdiskos rakstus, ajurvēdu, vēdisko numeroloģiju, bet visam sākums ir joga un meditācija, pie tā arī turos. Domāju, ka varu būt labs sākums tiem, kas grib mainīties.

 1. Kādēļ nodarbojaties ar jogu?

Joga iedod disciplīnu, joga liek man valdīt pār savu ķermeni, nevis, ka ķermenis valda pār mani. Joga iemāca valdīt pār savām emocijām. Negribu vairs atgriezties vecajās sliedēs, kad mugura sāp pieliecoties, vai gribas uz kādu cilvēku izgāzt dusmas, jo nezini, ko ar tām darīt. Joga mainīja manu dzīves kvalitāti, tāpēc es ar to nodarbojos. Joga iemācīja saprast, ka cilvēka iekšējā pasaule ir cieši saistīta ar ārējo pasauli. Daudzi sabīstas, dzirdot abstraktu izteicienu – iekšējā pasaule. Tā nav ticība, tas nav nekas sarežģīts, netverams, tas ir tikai un vienīgi darbs ar sevi.

 1. Kādēļ pasniedzat jogu?

Es redzu, cik slima ir mūsdienu sabiedrība. Slima un slinka, zinu, tas skan skarbi. Man gribas palīdzēt cilvēkiem. Uzskatu, ja redzu jogas apmeklētāju desmito reizi nodarbībā, viņš ir uz pareizā ceļa. Es to novērtēju. Kā jau teicu iepriekš, esmu pedagogs pēc savas pirmās profesijas un aicinājuma. Man ļoti patīk strādāt ar cilvēkiem. Agrāk tā bija mūzika, tagad joga. Viss jau ir saistīts. Pedagogam ir svarīga enerģijas apmaiņa ar saviem skolniekiem. Man patīk dalīties tajā, ko zinu, un pēc nodarbības aprunāties, kas patika vai nepatika. Manās nodarbībās noteikti ir enerģijas apmaiņa. Tas liek celties, braukt uz Zeltiņiem, Alūksni, Gulbeni, Ranku, un tagad arī uz Valmieru.

 1. Kāds ir Jūsu pasniegtās jogas veids/specifika?

Hatha joga ir mācība par fizisko harmoniju, kas ietver fiziskas pozas, elpošanas paņēmienus un meditāciju. Hatha joga ir ļoti laba iesācējiem, kas nav ilgāku laiku stiprinājuši savu ķermeni un garu. Hathai ir arī simboliska nozīme, kas iegūta no sanskrita zilbēm ha – saule un tha – mēness, simbolizējot pretstatus: pasīvā un aktīvā, sievišķās un vīrišķās enerģijas savienošanos līdzsvarā.

Katram skolotājam ir savs rokraksts, es cenšos sajust atnākušo grupu, tad varam izpildīt uzdoto un beigās ļauties meditācijai. Praktizējot Hatha jogu, jebkurš no mums var iegūt dvēseles mieru un harmoniju, kā arī uzlabot savu ķermeni. Tikai vajag rēķināties ar to, ka tas ir regulārs un neatlaidīgs darbs. Padziļināta izpratne par jogu atļauj iedziļināties sevī, sajust savu ķermeni un iekšējo pasauli, tā tiek klāt problēmu cēloņiem un sekām. Bet tā nav tikai medus liešana, visam apakšā ir neatlaidīgs darbs.

 1. Kādiem vecumposmiem un sagatavotības līmeņiem ir piemērota Jūsu vadītā joga?

Joga der ikvienam, neatkarīgi no vecuma, fiziskās sagatavotības, ticības piederības vai nodarbošanās. Patiesībā, ja cilvēks ir saspringts un stīvs, iekšēji neapmierināts, nervozs, joga ir tieši tas, kas vajadzīgs. Mēs neprotam veltīt laiku sev. Visi cilvēki vēlas labus rezultātus darbā, mīļumu mājās, saticību un pārticību. Šie brīnumi nenotiek, ja cieš mūsu ķermenis.

Bērniem ļoti palīdz elpošanas vingrinājumi, asanas (pozas), kas palīdz atvērt stabilitāti, noturību, drošību, meditācija, kas palīdz atbrīvoties pēc mācībām skolā. Joga bērniem ir ļoti vajadzīga – cik stabils būs mūsu bērnu ķermenis un emocionālā pasaule, tik stabili šie cilvēki jutīsies turpmākā dzīvē. Bērnu jogā tiek izmantoti rotaļu elementi, kas visas šīs iemaņas attīsta. Šeit nenotiek sacensības, kādās mēs bērnus sūtām ik dienu.

Iesācējiem jāpalīdz atrast komfortablu stabilitāti nodarbībās, sākt domāt par sevi, piedalīties iesācēju meditācijās. Joga nav lokano biedrība vai salīdzināšanas stunda, kur viens uz otru skatās. Ar iesācējiem mēs kopā meklējam jautājumus un atbildes, kādus mērķus vēlamies sasniegt. Svarīgi ir pamēģināt izkliedēt bailes. Iesācēju jogai es izmantoju jogas klučus un jostas. Ja cilvēks kaut ko nevar izdarīt, ir neskaitāmi palīglīdzekļi, iesācēju asanas, kuras izpildīt ļauju atvieglotā veidā. Iesācējiem ir jāgrib mainīties, pārējais ir ejams ceļš.

Pieredzējušiem jogotājiem jāvirzās uz priekšu. Ja iesācējiem ir iesācēju asanas, tad pieredzējušiem apmeklētājiem tiek piedāvāti sarežģītāki asanu veidi, noskaidrojot virziena mērķus, ko cilvēks ir attīstījis un ko vēlas sasniegt. Svarīga ir enerģijas apmaiņa ar pasniedzēju. Katrs jogas pasniedzējs dalās ne tikai ar savām zināšanām, bet arī ar savu enerģiju. Es teiktu tā, pieredzējušiem cilvēkiem ir jāturpina iesāktais ceļš ne tikai jogas nodarbībās,  bet arī mājās.

Senioriem joga notiek ar palīglīdzekļu palīdzību. Sēdēšana uz spilveniem vai krēsliem, nodarbībās tiek izmantoti palīglīdzekļi kluči un jostas. Asanas (pozas) senioriem uzlabo asinsriti, dod tonusu ķermenim, aptur kaulu deformāciju.  Citur pasaulē tas ir pašsaprotami. Manās nodarbībās seniori bez priekšzināšanām pilda vingrojumus vienkāršāk. Šie cilvēki parasti ir ļoti disciplinēti, ieklausās manos padomos, kurus var atkārtot mājās.

 1. Kādi ir lielākie ieguvumi, kurus esat novērojusi jogas nodarbībās, nodarbojoties ar jogu ilgāku laiku?
 • Bieži vien to, ko man saka manu nodarbību apmeklētāji, cenšos pierakstīt. Man kā skolotājai ir svarīgi krāt pieredzi. Citēšu biežāk teikto:
 • ,,Jau sen man vajadzēja pamēģināt jogu, bet kautrējos.”
 • ,,Dodoties uz jogas nodarbībām, radās sajūta, ka kļūstu jaunāks, priecīgāks, mierīgāks.”
 • ,,Manī bija liela neticība sev, jogai, visai pasaulei.”
 • “Pēc jogas negribas ēst. Atnāku mājās un smaidu, bērni prasa, kāpēc esmu šodien tik laimīga”.
 • “Es laicīgi esmu sākusi iet gulēt un agri celties, es vairāk varu izdarīt. Paldies, Antra, par zināšanām, ko tu man devi”.
 • “Man bija kauns nākt uz jogu, ne tikai liekā svara dēļ, bet arī tāpēc, ka nezināju, ko no manis gaida, vai varēšu izdarīt. Esmu pateicīga, demokrātiskāku vidi neatrast. Es jūtos kā savējais”.

Šie citāti nav nekas jauns, mums šādas atziņas ir bijušas katram. Pirmais solis ir veikts, kad mēs to pasakām, piefiksējam un maināmies.

Vērojumi – ikviens cilvēks atnāk uz jogas nodarbībām ar savu dzīves bagāžu. Sākumā to parāda savilktais ķermenis, sekla un satraukta elpošana, nemiers, kritisks un nenoturīgs acu skatiens, kuru pavada neziņa, bailes, kas te tiek darīts, ko no manis prasīs. Cilvēkam ir vajadzīgs komforts, tāpēc vieglāk pateikt, nav laika, turpinot dzīvi kā ierasts. Bet var turpināt dzīvi, kad ir laiks, kad gribas smaidīt, nesūdzēties par veselību vai nervozi uztverto pasauli. Tā ir viela pārdomām katram, cik mēs atrodam laiku sev?

 1. Kādēļ pasniedzat jogu Valmierā, tieši Valmieras peldbaseinā?

Valmieras peldbaseinā ir brīnišķīgas telpas, kas atbilst jogas nodarbībām. Patīkams grīdas segums, spoguļu siena, vingrošanas paklājiņi, atbilstošs inventārs visām vecuma grupām. Šeit ir iespēja apmeklēt jogu no rītiem un vakaros, tādējādi cilvēki var atrast sev ērtu laiku. Joga no rītiem būs tiem, kas strādā vakara stundās, savukārt vakaros var nākt cilvēki pēc smagas darba dienas. Joga, pēc tam baseina nodarbība vai sildīšanās saunā – tas ir komplekss komforts, ko sniedz Valmieras peldbaseins pirmdienās.

 1. Ko vēlaties nodot cilvēkiem savās nodarbībās? 

Apgūt hatha jogu, uzlabojot fizisko un garīgo cilvēka ķermeni. Nodarbībās jēgpilni ar jogas skolas paņēmieniem tiek vadīta nodarbība, kurā neatkarīgi no vecuma vai sagatavotības līmeņa tiek izpildīti dažādi vingrojumi un asanas. Nodarbības laikā pedagogs pieiet pie katra, palīdz, parāda vēlamo rezultātu. Nodarbība iesākas ar hatha jogas iesildošajiem vingrojumiem, tad asanu kompleksi un, nodarbības noslēgumā – meditācija guļus pozā uz paklājiņiem, aizvērtām acīm, cenšamies apzināties, atbrīvoties, ļaujot izgaist vai ienākt enerģijas sajūtām, kas piedzīvotas.  Nobeigumā īsas sarunas.

Līdz ņemiet ērtu apģērbu, zeķītes, kas vēlas – savu paklājiņu un noderēs arī pleds vai viegla sedziņa. Tāds ir ceļš uz pārmaiņām: Veselā miesā – vesels gars! Uz tikšanos Valmieras peldbaseinā pirmdienās, pie jogas skolotājas ANTRAS!

Pieteikšanās: +371 27040012

Uzzini vairāk: https://www.valmieraspeldbaseins.lv/nodarbibas/

Dalīties ar rakstu